2017 PJW State Championships
Division:Jr_High Weightclass:82_Lbs
Results Index
Round of 64 (Pigtails) Round of 32 Preliminaries Quarterfinals Semi-Finals Final
2-1 Easton Toth Forest Hills
BYE
9-3 Gavyn Stewart Tuscarora
7-3 Antonio Giordano Kiski Area
5-2 Dillon Illerbrun Kane
BYE
BYE
1-2 Shiloh Eagleson North Star
BYE
11-3 Cannon Hershey Oxford
13-1 BYE No Entry (scratch)
4-2 Conlan O`Donoghue Canon-McMillan
10-2 Riley Harris Williamsport
3-3 Luke Geibig Greensburg Central Catholic
BYE
12-1 Cooper Price Coughlin
11-1 Kyle Hauserman Council Rock North
BYE
1-3 Sky Rigo Meyersdale
13-3 BYE No Entry
7-2 Cian Lasker South Fayette
BYE
BYE
10-1 Kaden Milheim Mifflinburg
6-1 Ashten Armagost Commodore Perry
BYE
BYE
8-2 Kayden Reyda Corry
14-3 Landon Uhler Bangor
4-3 Tyler Holman Ambridge
BYE
3-1 Carter Dibert Franklin Regional
5-1 Ben Skarbek Punxsutawney
BYE
12-3 Kyler Setzer Athens
6-3 Karleigh Steiner Saegertown
11-2 Shawn Marion Neshaminy
BYE
BYE
9-1 Mason Leiphart Dover Area
4-1 Costa Moore Canon-McMillan
BYE
BYE
14-2 Ayden Rader Nazareth
9-2 Julian Handy Cumberland Valley
5-3 Angelo Maines Clearfield
BYE
8-1 Gavin Fritts McDowell
7-1 Vincent Citrano Plum
BYE
13-2 BYE No Entry
6-2 Stephen Martinec Cochranton
12-2 Owen Woods Tunkhannock
2-3 Ashton Sipes Tyrone
BYE
14-1 Evan Maag Bethlehem Catholic
2-2 Derek Keen Central Mountain
BYE
BYE
3-2 Gabe Golden Greater Latrobe
8-3 Quintin Hedderick Union City
10-3 Chase Crawley Muncy
BYE
1-1 Hunter Shriver Waynesburg
 
  Toth BYE
  Giordano 4-2
  Illerbrun BYE
  Eagleson BYE
  Hershey BYE
  O`Donoghue BYE
  Geibig Forfeit
  Price BYE
  Hauserman BYE
  Rigo BYE
  Lasker BYE
  Milheim BYE
  Armagost BYE
  Reyda BYE
  Holman 5-0
  Dibert BYE
  Skarbek BYE
  Setzer TF 4:06 18-2
  Marion BYE
  Leiphart BYE
  Moore BYE
  Rader BYE
  Handy Fall :55
  Fritts BYE
  Citrano BYE
  Martinec BYE
  Sipes 10-9
  Maag BYE
  Keen BYE
  Golden BYE
  Crawley Fall 2:05
  Shriver BYE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 

Champion
 
 
 
 

 

 

 



1st Round Consy 2nd Round Consy 3rd Round Consy 4th Round Consy 5th Round Consy 6th Round Consy 7th Round Consy Medal Bouts
Stewart BYE
Crawley Muncy
BYE
Keen Central Mountain
BYE
Sipes Tyrone
Harris BYE
Martinec Cochranton
 BYE
Fritts McDowell
 BYE
Rader Nazareth
 BYE
Marion Neshaminy
 Uhler BYE
Setzer Athens
 Steiner BYE
Holman Ambridge
 BYE
Reyda Corry
 BYE
Lasker South Fayette
 Maines BYE
Rigo Meyersdale
 BYE
Geibig Greensburg Central Catholic
 Woods BYE
Hershey Oxford
 BYE
Eagleson North Star
 Hedderick BYE
Giordano Kiski Area
  Crawley 8-2
  Keen BYE
  Sipes BYE
  Martinec Forfeit
 Fritts BYE
 Rader BYE
 Marion BYE
 Uhler 10-4
 Holman 8-0
 Reyda BYE
 Lasker BYE
 Maines Fall :36
 Geibig BYE
 Hershey 6-3
 Eagleson BYE
 Giordano Fall 3:52
  Keen Fall 3:49
 
  Sipes 4-2
 
  Rader OT 4-2
 
  Uhler 7-6
 
  Holman 2-0
 
  Lasker Fall 3:23
 
  Geibig Fall 1:38
 
  Giordano Fall 1:30
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  3rd place
 
 
 
 
 
5th place
 
 
 
7th place
 
 
First Dibert 14-3 Franklin Regional
Second Leiphart Dover Area
Third Maag 9-4 Bethlehem Catholic
Fourth Toth Forest Hills
Fifth Hauserman Fall 2:23 Council Rock North
Sixth
Seventh Price TF 15-0 2:40 Coughlin
Eighth