2017 PJW State Championships
Division:Jr_High Weightclass:212_Lbs
Results Index
Round of 64 (Pigtails) Round of 32 Preliminaries Quarterfinals Semi-Finals Final
8-1 Cameron Hutchinson Iroquois
14-3 BYE No Entry
5-3 Weston Smith Brockway
13-3 Sal Pugliese Wilson
2-3 Isaiah Reed Huntingdon
BYE
BYE
6-2 Isaac Devault Lakeview
4-1 Austin Kuslock Chartiers-Houston
BYE
10-2 Zach Poust Benton
12-2 Harry Thrash Tunkhannock
11-3 Yadyn Cooper West Chester
9-3 Camden Rice Spring Grove
BYE
1-1 Cullen Lynch Connellsville
7-1 Austin Huebner North Allegheny
BYE
8-3 Shawn Proctor Corry
1-3 BYE No Entry
3-3 Gabriel Citeroni Blairsville
BYE
BYE
11-1 Coltin Deery Garnet Valley
13-1 Marques Holton Central Dauphin
BYE
BYE
5-2 Logan Reddinger Brookville
4-3 Bill Loya McGuffey
14-1 BYE No Entry
BYE
2-1 Blaine Davis Mifflin County
6-1 Braydon Herbster Conneaut
BYE
14-2 BYE No Entry
10-3 Evan Kurtz Milton
3-2 Jordan Engler Hempfield Area
BYE
BYE
8-2 Caleb McWilliams Fort Leboeuf
12-1 Cade Kroptavich Abington Heights
BYE
BYE
4-2 Charles Yanniello IV McGuffey
7-3 Nicholas Funovits Seneca Valley
1-2 Hunter Beal Meyersdale
BYE
3-1 Tom Pack Greensburg Salem
5-1 Marvin Beatty Marion Center
BYE
2-2 Gavin Prebish Indiana
13-2 Nate Miller Pequea Valley
9-2 Drew Hartman Gettysburg
11-2 Luke Cawley Norristown
BYE
9-1 Wyatt Hull Chambersburg Area
BYE
7-2 Dawson Dietz Hampton
BYE
6-3 PJ Boggs Mercer
BYE
12-3 Michael Ehlich Honesdale
BYE
10-1 Chris Eberlin Sullivan County
 
  Hutchinson BYE
  Pugliese Fall 2:03
  Reed BYE
  Devault BYE
  Kuslock BYE
  Poust 14-0
  Rice 12-2
  Lynch BYE
  Huebner BYE
  Proctor BYE
  Citeroni BYE
  Deery BYE
  Holton BYE
  Reddinger BYE
  Loya BYE
  Davis BYE
  Herbster BYE
  Kurtz BYE
  Engler BYE
  McWilliams BYE
  Kroptavich BYE
  Yanniello IV BYE
  Funovits Fall 3:33
  Pack BYE
  Beatty BYE
  Miller Fall 2:49
  Cawley 8-2
  Hull BYE
  Dietz BYE
  Boggs BYE
  Ehlich BYE
  Eberlin BYE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 

Champion
 
 
 
 

 

 

 



1st Round Consy 2nd Round Consy 3rd Round Consy 4th Round Consy 5th Round Consy 6th Round Consy 7th Round Consy Medal Bouts
Smith BYE
Ehlich Honesdale
BYE
Boggs Mercer
Thrash BYE
Cawley Norristown
Cooper BYE
Beatty Marion Center
 BYE
Pack Greensburg Salem
 BYE
Kroptavich Abington Heights
 BYE
Engler Hempfield Area
 BYE
Kurtz Milton
 BYE
Loya McGuffey
 BYE
Reddinger Brookville
 BYE
Citeroni Blairsville
 Beal BYE
Proctor Corry
 Prebish BYE
Rice Spring Grove
 Hartman BYE
Kuslock Chartiers-Houston
 BYE
Reed Huntingdon
 BYE
Hutchinson Iroquois
  Ehlich 17-1
  Boggs BYE
  Cawley 3-1
  Beatty Fall 2:21
 Pack BYE
 Kroptavich BYE
 Engler BYE
 Kurtz BYE
 Loya BYE
 Reddinger BYE
 Citeroni BYE
 Proctor 9-2
 Prebish 9-2
 Kuslock Fall 2:11
 Reed BYE
 Hutchinson BYE
  Boggs Fall 1:40
 
  Beatty Fall 2:30
 
  Pack Fall 2:46
 
  Engler Fall 2:44
 
  Reddinger 1-0
 
  Proctor Fall 1:25
 
  Prebish Fall 1:52
 
  Reed Fall 2:51
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  3rd place
 
 
 
 
 
5th place
 
 
 
7th place
 
 
First Herbster 7-1 Conneaut
Second Holton Central Dauphin
Third Devault 1-0 Lakeview
Fourth Lynch Connellsville
Fifth Hull 4-3 Chambersburg Area
Sixth
Seventh Reed 14-3 Huntingdon
Eighth