2017 PJW State Championships
Division:Jr_High Weightclass:167_Lbs
Results Index
Round of 64 (Pigtails) Round of 32 Preliminaries Quarterfinals Semi-Finals Final
6-1 Brayden Crocker Oil City
BYE
8-3 Joseph King Maplewood
3-3 John Meyers Greensburg Salem
13-2 Maliki Rivera Manheim Central
BYE
BYE
1-2 Colten Lewis Conemaugh Twp
2-1 Samuel Barber Johnstown
BYE
4-3 Isaac Johnsen Central Valley
7-2 Joshua Sarasnick Chartiers Valley
12-2 Conner Davis Canton
13-3 Logan Davidson Lampeter-Strasburg
BYE
5-1 Dalton Distrola Port Allegany
8-1 Caden Bidwell Corry
BYE
1-3 Bryce Salyers North Star
14-2 Kevin Hennessy Liberty
9-2 Elijah Ikeda West Shore
BYE
BYE
11-1 Jake Brownley Owen J Roberts
3-1 Logan Harmon Apollo Ridge
BYE
BYE
10-2 Michael Cook Danville
7-3 Nicholas Putt Bethel Park
12-3 Benjamin Vough Athens
BYE
4-1 Nikko Martini Trinity
13-1 Jackson Talbott Central Dauphin
BYE
2-3 Matthew Kelley Forest Hills
11-3 Gary Wade Boyertown
8-2 Nicholas Bille Erie City School District
BYE
BYE
14-1 Braydyn Lugardo Saucon Valley
12-1 Alexander Perez Towanda
BYE
BYE
5-2 Garrett Eddy Punxsutaweny
3-2 Pete Billey Mt. Pleasant Area
6-3 Coulten Coulter Conneaut
BYE
10-1 Joe Rodriguez Milton
9-1 Jake Lucas Cumberland Valley
BYE
5-3 Kobe Bonanno Redbank Valley
11-2 Harrison Levans Colonial (PW)
2-2 Gage Sutliff Central Mountain
10-3 Zane Newcomer Williamsport
BYE
7-1 Justin Hart Hampton
6-2 Mason Hesselgesser Mercer
BYE
BYE
4-2 Tyson Brophy Trinity
14-3 Christopher Frable Pleasant Valley
9-3 Hunter Sweitzer Dallastown
BYE
1-1 Matthew Kordich Frazier
 
  Crocker BYE
  Meyers Fall :54
  Rivera BYE
  Lewis BYE
  Barber BYE
  Sarasnick 11-4
  Davidson Fall :42
  Distrola BYE
  Bidwell BYE
  Hennessy Fall 1:20
  Ikeda BYE
  Brownley BYE
  Harmon BYE
  Cook BYE
  Putt 8-0
  Martini BYE
  Talbott BYE
  Kelley Fall :24
  Bille BYE
  Lugardo BYE
  Perez BYE
  Eddy BYE
  Coulter Fall 2:22
  Rodriguez BYE
  Lucas BYE
  Bonanno 1-0
  Sutliff 15-1
  Hart BYE
  Hesselgesser BYE
  Brophy BYE
  Sweitzer 6-4
  Kordich BYE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 

Champion
 
 
 
 

 

 

 



1st Round Consy 2nd Round Consy 3rd Round Consy 4th Round Consy 5th Round Consy 6th Round Consy 7th Round Consy Medal Bouts
King BYE
Kordich Frazier
BYE
Hesselgesser Mercer
Johnsen BYE
Sutliff Central Mountain
Davis BYE
Bonanno Redbank Valley
 Salyers BYE
Coulter Conneaut
 BYE
Perez Towanda
 BYE
Bille Erie City School District
 Vough BYE
Kelley Forest Hills
 Wade BYE
Putt Bethel Park
 BYE
Cook Danville
 BYE
Ikeda West Shore
 Billey BYE
Bidwell Corry
 Levans BYE
Distrola Port Allegany
 Newcomer BYE
Sarasnick Chartiers Valley
 BYE
Lewis Conemaugh Twp
 Frable BYE
Meyers Greensburg Salem
  King 10-0
  Hesselgesser BYE
  Sutliff Fall 2:24
  Bonanno 6-1
 Coulter Fall :32
 Perez BYE
 Bille BYE
 Kelley TF 16-0 3:52
 Putt 8-1
 Cook BYE
 Ikeda BYE
 Billey 12-1
 Distrola 9-0
 Newcomer 7-0
 Lewis BYE
 Meyers 5-0
  King 4-2
 
  Sutliff OT 9-5
 
  Coulter TF 4:00 15-0
 
  Bille Fall :41
 
  Putt 8-1
 
  Billey Fall :55
 
  Newcomer 2-0
 
  Meyers Fall :57
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  3rd place
 
 
 
 
 
5th place
 
 
 
7th place
 
 
First Hart 5-1 Hampton
Second Harmon Apollo Ridge
Third Lucas Fall 3:20 Cumberland Valley
Fourth Rodriguez Milton
Fifth Barber 6-4 Johnstown
Sixth
Seventh Sweitzer 6-4 Dallastown
Eighth