2017 PJW State Championships
Division:Jr_High Weightclass:157_Lbs
Results Index
Round of 64 (Pigtails) Round of 32 Preliminaries Quarterfinals Semi-Finals Final
3-1 Dayton Pitzer Mt. Pleasant Area
BYE
13-3 Evan Heilman Annville-Cleona
9-3 Dylan Rodenhaber West Shore
7-2 Bobby Snyder North Allegheny
BYE
BYE
8-2 Cody Stempka General McLane
5-1 Grant Barr DuBois
BYE
6-3 Trevor Tursky Conneaut
4-2 Robbie West Avella
1-2 Braden Boburchock Berlin
12-3 Hunter Karpovich Hanover Area
BYE
2-1 Ethan Marcozzi Indiana
12-1 Gavin Drake Abington Heights
BYE
3-3 Tre Malin Greater Latrobe
10-2 Jacob Feese Line Mountain
13-2 David Hnasko Warwick
BYE
BYE
14-1 Joe Capobianco Nazareth
9-1 Tate Nichter Chambersburg Area
BYE
BYE
6-2 Wasim McClinton Greenville
5-3 Cale Ayers Coudersport
4-3 Regis Seng Trinity
BYE
11-1 Sami Cerebe Philadelphia
7-1 Nico Flati West Allegheny
BYE
8-3 Timmy Church Fort Leboeuf
14-3 BYE No Entry
12-2 Carter Route Canton
BYE
BYE
10-1 Coy Bastian Selinsgrove
1-1 Noah Tustin Waynesburg
BYE
BYE
2-2 Ethan Rossman Bellefonte
9-2 Isaiah Auman West Shore
11-3 Jake Ginesin Colonial (PW)
BYE
6-1 Cole Toy Reynolds
13-1 Bryan McKim Lampeter-Strasburg
BYE
1-3 Noah Phillips Frazier
14-2 Bryce Agostinelli Emmaus
5-2 Oliver Billotte Clearfield
2-3 Jacob Sabol Richland
BYE
4-1 Evan Miller Canon-McMillan
3-2 Brayden Mickinac Derry Area
BYE
BYE
11-2 Antonio Diemedio Penn Delco
7-3 Rick Feroce Burrell
10-3 Jackson Welliver Warrior Run
BYE
8-1 Luke Sittinger Cathedral Prep
 
  Pitzer BYE
  Rodenhaber 2-1
  Snyder BYE
  Stempka BYE
  Barr BYE
  West 5-4
  Boburchock 11-2
  Marcozzi BYE
  Drake BYE
  Feese 5-4
  Hnasko BYE
  Capobianco BYE
  Nichter BYE
  McClinton BYE
  Ayers 5-0
  Cerebe BYE
  Flati BYE
  Church BYE
  Route BYE
  Bastian BYE
  Tustin BYE
  Rossman BYE
  Auman Fall 2:08
  Toy BYE
  McKim BYE
  Phillips Forfeit
  Sabol Fall 3:28
  Miller BYE
  Mickinac BYE
  Diemedio BYE
  Feroce Fall 2:23
  Sittinger BYE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 

Champion
 
 
 
 

 

 

 



1st Round Consy 2nd Round Consy 3rd Round Consy 4th Round Consy 5th Round Consy 6th Round Consy 7th Round Consy Medal Bouts
Heilman BYE
Feroce Burrell
BYE
Mickinac Derry Area
Tursky BYE
Miller Canon-McMillan
Karpovich BYE
Phillips Frazier
 Malin BYE
Toy Reynolds
 BYE
Tustin Waynesburg
 BYE
Route Canton
 Seng BYE
Church Fort Leboeuf
 BYE
Ayers Coudersport
 BYE
McClinton Greenville
 BYE
Capobianco Nazareth
 Ginesin BYE
Drake Abington Heights
 Agostinelli BYE
Boburchock Berlin
 Billotte BYE
West Avella
 BYE
Stempka General McLane
 Welliver BYE
Rodenhaber West Shore
  Feroce 8-3
  Mickinac BYE
  Tursky 9-4
  Phillips 9-4
 Toy Fall 2:58
 Tustin BYE
 Route BYE
 Seng Fall 3:32
 Ayers BYE
 McClinton BYE
 Capobianco BYE
 Ginesin 6-3
 Boburchock Bye
 Billotte 9-2
 Stempka BYE
 Rodenhaber Fall :58
  Feroce Fall 2:26
 
  Tursky Fall 3:03
 
  Toy Fall 3:07
 
  Seng 2-0
 
  McClinton Fall 1:33
 
  Capobianco 6-3
 
  Billotte 7-3
 
  Stempka Fall 2:15
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  3rd place
 
 
 
 
 
5th place
 
 
 
7th place
 
 
First Nichter 15-2 Chambersburg Area
Second Sittinger Cathedral Prep
Third Marcozzi 3-1 Indiana
Fourth Bastian Selinsgrove
Fifth Pitzer 6-0 Mt. Pleasant Area
Sixth
Seventh Barr OT 6-4 DuBois
Eighth