2017 PJW State Championships
Division:Jr_High Weightclass:147_Lbs
Results Index
Round of 64 (Pigtails) Round of 32 Preliminaries Quarterfinals Semi-Finals Final
6-1 Jordan DeCarmen Reynolds
BYE
3-3 Brady Johnson Greater Latrobe
8-3 Jacob Jones Cambridge Springs
2-2 Campbell Walls Hollidaysburg
BYE
BYE
4-2 Garrett Boone Southside Beaver
13-1 Timothy Smith Central Dauphin
BYE
2-3 Zachary Weakland Cambria Heights
9-2 Bailey Blaschak Northern York
12-2 Kasen Taylor Western Wayne
11-3 Ryan Catka Penn Delco
BYE
1-1 Darnell Johnson Waynesburg
14-1 Dominic Falcone Easton
BYE
6-3 Tamar Sample Cochranton
8-2 Hayden Linkerhof Corry
10-2 Dean Hollenbach Selinsgrove
BYE
BYE
11-1 Matthew Romanelli Downingtown East
5-1 Ethan Yingling West Branch
BYE
BYE
3-2 Eric Catone Derry Area
1-3 Ayden Moore Connellsville
12-3 Evan Johnson Towanda
BYE
7-1 Cole Spencer Pine Richland
2-1 Ethan Richner Bellefonte
BYE
7-3 Michael Adamson Seneca Valley
4-3 Dennis Slovick Burgettstown
14-2 Samuel Van de Wal Bangor
BYE
BYE
8-1 Kishawn Higgins Cathedral Prep
12-1 Nick Zaboski Lake Lehman
BYE
BYE
1-2 Colby Vinisky North Star
5-2 Cole Casilio Johnsonburg
13-3 Travis Colson Hamburg
BYE
3-1 Julian Chillinsky Hempfield Area
10-1 Ty Nixon Muncy
BYE
5-3 Justin Young Port Allegany
11-2 Talon Pisarchu Bensalem
13-2 Evan Gonzalez CD East
14-3 BYE No Entry
BYE
9-1 Alijah Wheeler Bermudian Springs
6-2 Jarrod Rodgers Titusville
BYE
BYE
7-2 Ian Branstetter North Allegheny
10-3 Austin Pequignot North Penn
9-3 Tanner Schaller Northeastern York
BYE
4-1 Cole Weightman Belle Vernon
 
  DeCarmen BYE
  Johnson 9-7
  Walls BYE
  Boone BYE
  Smith BYE
  Blaschak 6-0
  Catka 2-0
  Johnson BYE
  Falcone BYE
  Linkerhof 4-2
  Hollenbach BYE
  Romanelli BYE
  Yingling BYE
  Catone BYE
  Johnson Fall 3:27
  Spencer BYE
  Richner BYE
  Adamson 7-0
  Van de Wal BYE
  Higgins BYE
  Zaboski BYE
  Vinisky BYE
  Casilio 10-2
  Chillinsky BYE
  Nixon BYE
  Pisarchu Fall 4:27
  Gonzalez BYE
  Wheeler BYE
  Rodgers BYE
  Branstetter BYE
  Schaller Fall 2:06
  Weightman BYE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 

Champion
 
 
 
 

 

 

 



1st Round Consy 2nd Round Consy 3rd Round Consy 4th Round Consy 5th Round Consy 6th Round Consy 7th Round Consy Medal Bouts
Jones BYE
Weightman Belle Vernon
BYE
Rodgers Titusville
Weakland BYE
Gonzalez CD East
Taylor BYE
Pisarchu Bensalem
 Sample BYE
Chillinsky Hempfield Area
 BYE
Vinisky North Star
 BYE
Van de Wal Bangor
 Moore BYE
Adamson Seneca Valley
 Slovick BYE
Johnson Towanda
 BYE
Catone Derry Area
 BYE
Hollenbach Selinsgrove
 Colson BYE
Linkerhof Corry
 Young BYE
Johnson Waynesburg
 BYE
Blaschak Northern York
 BYE
Boone Southside Beaver
 Pequignot BYE
Johnson Greater Latrobe
  Weightman Fall 1:47
  Rodgers BYE
  Gonzalez Fall :53
  Pisarchu Fall 1:29
 Chillinsky 2-0
 Vinisky BYE
 Van de Wal BYE
 Moore Fall 1:59
 Johnson 7-5
 Catone BYE
 Hollenbach BYE
 Colson 7-3
 Johnson 7-3
 Blaschak BYE
 Boone BYE
 Pequignot Fall 2:08
  Weightman Fall 2:12
 
  Pisarchu Fall 1:48
 
  Chillinsky TF 15-0 3:28
 
  Moore Fall 2:08
 
  Johnson Fall 1:58
 
  Hollenbach 5-0
 
  Blaschak Fall 1:42
 
  Boone 4-0
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  3rd place
 
 
 
 
 
5th place
 
 
 
7th place
 
 
First Spencer 9-2 Pine Richland
Second Higgins Cathedral Prep
Third Falcone 7-0 Easton
Fourth Zaboski Lake Lehman
Fifth Nixon 2-1 Muncy
Sixth
Seventh Smith Fall 3:30 Central Dauphin
Eighth