2017 PJW State Championships
Division:Jr_High Weightclass:132_Lbs
Results Index
Round of 64 (Pigtails) Round of 32 Preliminaries Quarterfinals Semi-Finals Final
5-1 Noah Bash Brockway
BYE
4-3 Drew Cain Trinity
7-3 Steven Green Butler
13-2 Brant Mason Hamburg
BYE
BYE
14-2 Dimitri Jandrasics Easton
1-1 Austin Broadwater Meyersdale
BYE
6-3 Austin McFeaters Sharpsville
10-2 Dylan Bennett Montoursville
2-2 Lane Porter Central Mountain
5-3 Jeremy Garthwaite St. Marys
BYE
3-1 Patrick Brewer Greensburg Central Catholic
11-1 Corey Showaker Central Bucks South
BYE
3-3 Kyle Jones Mt. Pleasant Area
4-2 James Porter Trinity
7-2 Jake Fisher Thomas Jefferson
BYE
BYE
9-1 Harrison Trahan South Eastern
8-1 Jackson Spires General McLane
BYE
BYE
6-2 Aric Burleigh Titusville
13-3 Dylan Bard Hempfield
1-3 Devon Fulton North Star
BYE
12-1 Matthew Leslie Western Wayne
13-1 Nick Feldman Solanco
BYE
10-3 Gabe Packer Jersey Shore
9-3 BYE No Entry
11-2 Alex Pratzner West Chester Rustin
BYE
BYE
4-1 Ethan Barr McGuffey
2-1 Trey Kibe Mifflin County
BYE
BYE
3-2 Jack Pletcher Greater Latrobe
8-2 Jack Rimpa Fort Leboeuf
14-3 Nicholas Alejandro East Stroudsburg
BYE
6-1 Gage Musser Commodore Perry
7-1 Conner Cummins Hampton
BYE
12-3 BYE No Entry
9-2 Dylan Toner Northern York
1-2 Seth Kuhns Connellsville
8-3 Hunter Sunafrank McDowell
BYE
10-1 Nathan Higley Sullivan County
5-2 Wyatt Kulik Brookville
BYE
BYE
12-2 Chase Button Lake Lehman
2-3 Mathew Emerick Bedford
11-3 Koll Peichel Strath Haven
BYE
14-1 Lenny Pinto Stroudsburg
 
  Bash BYE
  Green 9-6
  Mason BYE
  Jandrasics BYE
  Broadwater BYE
  Bennett Fall 1:10
  Porter Fall 2:50
  Brewer BYE
  Showaker BYE
  Porter 8-3
  Fisher BYE
  Trahan BYE
  Spires BYE
  Burleigh BYE
  Bard Fall 3:52
  Leslie BYE
  Feldman BYE
  Packer BYE
  Pratzner BYE
  Barr BYE
  Kibe BYE
  Pletcher BYE
  Alejandro 7-3
  Musser BYE
  Cummins BYE
  Toner BYE
  Kuhns 8-7
  Higley BYE
  Kulik BYE
  Button BYE
  Emerick Fall 2:23
  Pinto BYE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 

Champion
 
 
 
 

 

 

 



1st Round Consy 2nd Round Consy 3rd Round Consy 4th Round Consy 5th Round Consy 6th Round Consy 7th Round Consy Medal Bouts
Cain BYE
Pinto Stroudsburg
BYE
Button Lake Lehman
McFeaters BYE
Kuhns Connellsville
Garthwaite BYE
Cummins Hampton
 Jones BYE
Alejandro East Stroudsburg
 BYE
Pletcher Greater Latrobe
 BYE
Pratzner West Chester Rustin
 Fulton BYE
Packer Jersey Shore
 BYE
Bard Hempfield
 BYE
Burleigh Titusville
 BYE
Trahan South Eastern
 Rimpa BYE
Porter Trinity
 BYE
Brewer Greensburg Central Catholic
 Sunafrank BYE
Broadwater Meyersdale
 BYE
Mason Hamburg
 Peichel BYE
Bash Brockway
  Pinto 15-3
  Button BYE
  McFeaters 9-5
  Cummins 9-1
 Alejandro 6-4
 Pletcher BYE
 Pratzner BYE
 Packer Fall :31
 Bard BYE
 Burleigh BYE
 Trahan BYE
 Rimpa 5-1
 Brewer Bye
 Broadwater 7-0
 Mason BYE
 Peichel 7-2
  Pinto Fall 2:03
 
  Cummins 3-1
 
  Pletcher 5-1
 
  Packer 4-0
 
  Burleigh 4-2
 
  Trahan 8-1
 
  Brewer Fall :45
 
  Mason Inj Default
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  3rd place
 
 
 
 
 
5th place
 
 
 
7th place
 
 
First Kibe 4-0 Mifflin County
Second Jandrasics Easton
Third Spires 2-0 General McLane
Fourth Barr McGuffey
Fifth Higley 10-6 Sullivan County
Sixth
Seventh Bennett 6-0 Montoursville
Eighth