2017 PJW State Championships
Division:Jr_High Weightclass:117_Lbs
Results Index
Round of 64 (Pigtails) Round of 32 Preliminaries Quarterfinals Semi-Finals Final
2-1 Zack Witmer Our Lady of Victory
BYE
6-3 Jonathon Rodgers Commodore Perry
1-3 Kyle Trout Connellsville
9-2 Savauri Shelton Bermudian Springs
BYE
BYE
4-2 Owen Petrisek Bentworth
14-1 Jake Maag Bethlehem Catholic
BYE
12-3 Oliver Eagan Abington Heights
1-2 Bryant Most Meyersdale
3-2 Paydon Tyrrell Armstrong
4-3 Blake Joseph Canon-McMillan
BYE
8-1 Benjamin Tirpak Cathedral Prep
11-1 Samuel Beckett Souderton
BYE
3-3 Matteo Dilicandro Hempfield Area
13-2 Cameron Kistler Conestoga Valley
6-2 Landon Caldwell Saegertown
BYE
BYE
10-1 Bryce Vollman Muncy
5-1 Drake Hayden Bradford
BYE
BYE
12-2 Bryce Molinaro Hazleton
14-3 Seth Tobias Pine Grove
8-3 Colton Smith Cambridge Springs
BYE
7-1 Anthony Corrado Burrell
9-1 Kobin Karper South Middleton
BYE
10-3 Carter Dawson Williamsport
2-3 Bradley Petras Indiana
11-2 Benjamin Haubert Palisades
BYE
BYE
13-1 JT Hogan Daniel Boone
3-1 John Altieri Norwin
BYE
BYE
8-2 Jacob Cornelius Fort Leboeuf
5-2 Nolan Shaffer Johnsonburg
7-3 Ronan OShea Seneca Valley
BYE
12-1 Hunter Burke Lake Lehman
6-1 Logan Breese Grove City
BYE
9-3 John Cunningham West Shore
10-2 Cael Crebs Montoursville
14-2 Dylan Bohard Pottsville
13-3 Kyle Vernon Hamburg
BYE
1-1 Luca Augustine Waynesburg
2-2 Hunter Weitoish Philipsburg-Osceola
BYE
BYE
7-2 Josh Downing North Allegheny
11-3 Christian Colman Pennsbury
5-3 Isaac Smith Kane
BYE
4-1 Donovan McMillon Peters Township
 
  Witmer BYE
  Rodgers Fall 2:39
  Shelton BYE
  Petrisek BYE
  Maag BYE
  Eagan 2-0
  Joseph 6-3
  Tirpak BYE
  Beckett BYE
  Kistler 2-0
  Caldwell BYE
  Vollman BYE
  Hayden BYE
  Molinaro BYE
  Smith Fall 2:21
  Corrado BYE
  Karper BYE
  Dawson Fall 2:50
  Haubert BYE
  Hogan BYE
  Altieri BYE
  Cornelius BYE
  OShea Fall 1:29
  Burke BYE
  Breese BYE
  Cunningham Forfeit
  Vernon 11-1
  Augustine BYE
  Weitoish BYE
  Downing BYE
  Colman Fall 2:08
  McMillon BYE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 

Champion
 
 
 
 

 

 

 



1st Round Consy 2nd Round Consy 3rd Round Consy 4th Round Consy 5th Round Consy 6th Round Consy 7th Round Consy Medal Bouts
Trout BYE
Colman Pennsbury
BYE
Downing North Allegheny
Most BYE
Vernon Hamburg
Tyrrell BYE
Breese Grove City
 Dilicandro BYE
OShea Seneca Valley
 BYE
Cornelius Fort Leboeuf
 BYE
Haubert Palisades
 Tobias BYE
Karper South Middleton
 Petras
Smith Cambridge Springs
 BYE
Hayden Bradford
 BYE
Caldwell Saegertown
 Shaffer BYE
Kistler Conestoga Valley
 Crebs BYE
Joseph Canon-McMillan
 Bohard BYE
Eagan Abington Heights
 BYE
Petrisek Bentworth
 Smith BYE
Rodgers Commodore Perry
  Colman Fall 2:23
  Downing BYE
  Vernon Fall :30
  Breese 4-0
 Dilicandro 7-0
 Cornelius BYE
 Haubert BYE
 Tobias Forfeit
 Petras Fall 2:30
 Hayden BYE
 Caldwell BYE
 Kistler 6-0
 Joseph Forfeit
 Eagan TF 3:23 15-0
 Petrisek BYE
 Rodgers Fall 3:40
  Colman Fall :49
 
  Vernon 7-3
 
  Cornelius 8-3
 
  Haubert TF 17-0 1:58
 
  Petras 4-0
 
  Caldwell 4-2
 
  Eagan 8-0
 
  Rodgers 7-2
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  3rd place
 
 
 
 
 
5th place
 
 
 
7th place
 
 
First Witmer 10-3 Our Lady of Victory
Second Augustine Waynesburg
Third Beckett 2-1 Souderton
Fourth Hogan Daniel Boone
Fifth Burke 7-5 Lake Lehman
Sixth
Seventh Haubert 8-6 Palisades
Eighth