2017 PJW State Championships
Division:Jr_High Weightclass:107_Lbs
Results Index
Round of 64 (Pigtails) Round of 32 Preliminaries Quarterfinals Semi-Finals Final
10-1 Patrick Edmondson Southern Columbia
BYE
12-3 Salvatore Schiavone Abington Heights
5-3 Eli Fremer Brockway
3-2 Alex Urbani Hempfield Area
BYE
BYE
1-2 Cameron Snoeberger North Star
2-1 Brock McMillen Glendale
BYE
11-3 Jimmy King West Chester
14-2 Owen Oakley Blue Mountain
13-2 Dylan Coleman Penn Manor
6-3 Liam Foore Reynolds
BYE
4-1 Shane Kemper Burgettstown
8-1 Ayden Miller Cambridge Springs
BYE
4-3 Nathan Yagle McGuffey
12-2 Trey Zabroski Crestwood
11-2 Charlie Baldesari West Chester Rustin
BYE
BYE
7-1 Kale Buckiso Thomas Jefferson
9-1 Evan Chapman Northern York
BYE
BYE
6-2 Connor Haddon West Middlesex
1-3 Cole Hetz Berlin
13-3 Logan Erb Lampeter-Strasburg
BYE
5-1 Braedon Johnson Smethport
3-1 Tyler Cymmerman Greater Latrobe
BYE
7-3 Dominic Giordano Kiski Area
10-3 Teague Hoover Selinsgrove
8-2 Jamale Crockett Cathedral Prep
BYE
BYE
12-1 Darren Clarke Coughlin
13-1 Reagan LeFevre Hempfield
BYE
BYE
4-2 Joey Holmes Beth-Center
9-2 Ryan Fry Red Lion
2-3 Allen Mangus Richland
BYE
6-1 Clayton Smith Commodore Perry
11-1 Hunter Mays Pennsbury
BYE
3-2 Ryan Bachar Penn Trafford
7-2 Vinnie Riepole Bethel Park
2-2 Malachi DuVall Penns Valley
8-3 Nathan Digello McDowell
BYE
14-1 Josh Bauman Freedom
10-2 Terez Sewell Montgomery
BYE
BYE
5-2 Scott Fuller Port Allegany
14-3 Lucas Buskirk Pen Argyl
9-3 Jack Miller Greencastle Antrim
BYE
1-1 Michael Medlen Waynesburg
 
  Edmondson BYE
  Schiavone 10-0
  Urbani BYE
  Snoeberger BYE
  McMillen BYE
  King 4-3
  Coleman 3-1
  Kemper BYE
  Miller BYE
  Zabroski Fall 4:24
  Baldesari BYE
  Buckiso BYE
  Chapman BYE
  Haddon BYE
  Hetz 7-5
  Johnson BYE
  Cymmerman BYE
  Giordano 10-7
  Crockett BYE
  Clarke BYE
  LeFevre BYE
  Holmes BYE
  Fry 5-4
  Smith BYE
  Mays BYE
  Riepole 6-0
  DuVall Fall 1:01
  Bauman BYE
  Sewell BYE
  Fuller BYE
  Miller Forfeit
  Medlen BYE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 

Champion
 
 
 
 

 

 

 



1st Round Consy 2nd Round Consy 3rd Round Consy 4th Round Consy 5th Round Consy 6th Round Consy 7th Round Consy Medal Bouts
Fremer BYE
Medlen Waynesburg
BYE
Fuller Port Allegany
Oakley BYE
Bauman Freedom
Foore BYE
Riepole Bethel Park
 Yagle BYE
Fry Red Lion
 BYE
Holmes Beth-Center
 BYE
Crockett Cathedral Prep
 Erb BYE
Giordano Kiski Area
 Hoover BYE
Hetz Berlin
 BYE
Chapman Northern York
 BYE
Baldesari West Chester Rustin
 Mangus BYE
Zabroski Crestwood
 Bachar
Coleman Penn Manor
 Digello BYE
King West Chester
 BYE
Urbani Hempfield Area
 Buskirk BYE
Schiavone Abington Heights
  Medlen Fall 0:33
  Fuller BYE
  Oakley 3-0
  Foore 3-2
 Fry Fall 2:29
 Holmes BYE
 Crockett BYE
 Giordano 11-4
 Hoover Fall 1:26
 Chapman BYE
 Baldesari BYE
 Mangus 2-0
 Coleman Fall :59
 King 16-2
 Urbani BYE
 Schiavone Forfeit
  Medlen Fall :38
 
  Oakley 3-2
 
  Fry Fall 3:25
 
  Giordano 2-1
 
  Chapman Fall 1:26
 
  Mangus 3-0
 
  King 4-3
 
  Urbani 2-0
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  3rd place
 
 
 
 
 
5th place
 
 
 
7th place
 
 
First McMillen 2-1 Glendale
Second DuVall Penns Valley
Third Clarke 3-1 Coughlin
Fourth Buckiso Thomas Jefferson
Fifth Cymmerman Fall 3:56 Greater Latrobe
Sixth
Seventh Edmondson 4-0 Southern Columbia
Eighth